Suppose you bought a 8.2 percent coupon bond one year ago for $800. The bond sel
ID: 2769184 • Letter: S
Question
Suppose you bought a 8.2 percent coupon bond one year ago for $800. The bond sells for $860 today. a. Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year? Total dollar return $ b. What was your total nominal rate of return on this investment over the past year? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Nominal rate of return % c. If the inflation rate last year was 2 percent, what was your total real rate of return on this investment? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Total dollar return:
= $860+$82-$800
= $142
Nominal rate of return:
= $142/$800
= 17.75%
(1+Nominal rate) = (1+Real rate)×(1+Inflation rate)
(1+17.75%) = (1+Real rate)×(1+2%)
Real rate = 15.44%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.