Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider Allied Signal Corporation’s 9 7/8percent bonds that mature on June 1, 2

ID: 2770472 • Letter: C

Question

Consider Allied Signal Corporation’s 9 7/8percent bonds that mature on June 1, 2010. Assume that the intereston these bonds is paid and compounded annually. Determine the valueof a $1,000 denomination Allied Signal Corporation bond as of June1, 2004, to an investor who holds the bond until maturity and whoserequired rate of return is:

a. 7 percent

b. 9 percent

c. 11 percent

d. What would be the value of the Allied SignalCorporation bonds at an 8 percent required rate of return if theinterest were paid and compounded semiannually?

Explanation / Answer

Given Information:

           Future value of the bond (FV)   =   $1000

           CouponRate                           =   9 7/8% [9+0.875% =9.875%]

            Numberof years to maturity      = 6 years[June1, 2004 to June1,2010]

           

           

(2)   Calculate the Present value of a single sum of$1000 discounted at the market rate of interest 7%, where n=6.

Present Value of Single sum = $1000 * Present value factor

(3)   Add the sum of present value of an annuity ofinterest payment and Present value of a single sum.

Bond Value = $98.75 * 4.766 + $1000 * 0.666

Bond Value = $470.6425 + $666

(b) Required Return = 9%

(The Present Value of annuity of Interest Payment =$98.75*Present value interest factor) + (Present Value of Singlesum = $1000 * Present value factor)

Bond Value = $98.75 * 4.486 + $1000 * 0.596

Bond Value = $442.9925 + $596

(c) Required Return = 11%

(The Present Value of annuity of Interest Payment =$98.75*Present value interest factor) + (Present Value of Singlesum = $1000 * Present value factor)

Bond Value = $98.75 *4.23058 + $1000 * 0.53464

Bond Value = $417.77 + $534.64

(d) Required Return = 8%

      If the Interest were paidand compounded semiannually:

      Number of yearsto maturity = 12 years [6*2 = 12]

      Interest Payment = $49.375 [9.875/ 2 = 4.9375%]

           

Bond Value = $98.75 *9.385 + $1000 * 0.625

Bond Value = $463.384375 + $625

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote