Company (A) pensions fund projects that most of its employees will take advantag
ID: 2770743 • Letter: C
Question
Company (A) pensions fund projects that most of its employees will take advantage of an early retirement program the company plan to offer in ficve years. Anticipating the need to fund these pensions, the company bought zero coupon US Treasury trust certificates maturing in five years. When these instruments were orignially issue, they were 12% couon, 30-year US Treasury bonds. the stripped treasuries are currently priced to yield 10%. their total maturity value is $6,000,000. What is their total cost (price) to the comapny today?Explanation / Answer
Total Maturity Value of theBond = $6,000,000
CurrentYield = 10%
CouponRate = 12%
BondsPrice = ?
Current Yield = Coupon Payment / Bond Price
0.10 = $6,000,000 * 12% / BondPrice
Bond Price = $720,000 /0.10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.