Carter Corporation’s sales are expected to increase from$5 million in 2005 to $6
ID: 2770745 • Letter: C
Question
Carter Corporation’s sales are expected to increase from$5 million in 2005 to $6 million in 2006, or by 20 percent. Itsassets totaled $3 million at the end of 2005. Carter is at fullcapacity, so its assets must grow in proportion to projected sales.At the end of 2005, current liabilities are $1 milion, consistingof $250,000 of accounts payable, $500,000 of notes payable, and$250,000 of accrued liabilities. The after-tax profit margin isforecasted to be 5 percent, and the forecasted retention ratio is30 percent. Use the AFN equation to forecast Carter’sadditional funds needed for the coming year.
Explanation / Answer
AFN = (A* / S0) Changein Sales - (L* / S0) Change inSales - MS1(RR)
AFN = Additional Funds needed
S1 = Projected Sales for Next Year
S0 = Last years Sales
M = Profit Margin (or) Profit per $1 ofSales
RR = Retention Ratio
A*/S0 = $3,000,000 /$$5,000,000
= 0.6
Thus, for every $1 increase in Sales, Assets must increase byabout 60%
L* / S0 = [$250,000 + $500,000+ $250,000] / $5,000,000
= $1,000,000 / $5,000,000
L* / S0 = 0.2
Profit Margin (M) = 5% (or) 0.05
Retention Ratio (RR) = 30% (or) 0.3
Change in Sales = S1 – S0
Change in Sales = $6,000,000 - $5,000,000
Change in Sales = $1,000,000
AFN = (A* / S0) Changein Sales - (L* / S0) Change inSales - MS1(RR)
= (0.6) $1,000,000 – (0.2) $1,000,000 –0.05 * $1,000,000 (0.3)
= $600,000 - $200,000 - $15,000
= $385,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.