Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. An $11,000, 12%, 40 day note, dated Nov. 3, is discounted at9% on Nov. 30. Th

ID: 2771014 • Letter: 5

Question

5. An $11,000, 12%, 40 day note, dated Nov. 3, is discounted at9% on Nov. 30. The proceeds of the note would be: A) $11,182.90
B) $11,000.00
C) $11,110.44
D) $11,114.10
Please show formula and working
5. An $11,000, 12%, 40 day note, dated Nov. 3, is discounted at9% on Nov. 30. The proceeds of the note would be: A) $11,182.90
B) $11,000.00
C) $11,110.44
D) $11,114.10
5. An $11,000, 12%, 40 day note, dated Nov. 3, is discounted at9% on Nov. 30. The proceeds of the note would be: A) $11,182.90
B) $11,000.00
C) $11,110.44
D) $11,114.10
An $11,000, 12%, 40 day note, dated Nov. 3, is discounted at9% on Nov. 30. The proceeds of the note would be: An $11,000, 12%, 40 day note, dated Nov. 3, is discounted at9% on Nov. 30. The proceeds of the note would be:

Explanation / Answer

$11,000   40 days note, dated Nov.3

Face Interest   = 12%

Discounted on Nov. 30

Discount rate   = 9%

Interest = $11,000 * 0.12 * 40 days /360 days = $146.67

Maturity Value = $11,000 + $146.67 = $11,146.67

Discount = $11,146.67 * 0.09 * 13days / 360days =$36.23

Proceeds = $11,146.67 -$36.23 = $11,110.44

Thus, answer is Option (c) $11,110.44

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote