You are going to invest all of your funds in one of three projects with the foll
ID: 2771197 • Letter: Y
Question
You are going to invest all of your funds in one of three projects with the following
distribution of possible returns:
Project 1 Project 2
Standard Deviation 12% Standard Deviation 19.5%
Probability Return Probability Return
50% Chance 20% 30% Chance 30%
50% Chance -4% 40% Chance 10%
30% Chance -20%
Project 3
Standard Deviation 12%
Probability Return
10% Chance 30%
40% Chance 15%
40% Chance 10%
10% Chance -21%
Explanation / Answer
E(R) for Project 1 = (0.5) * (0.2) + (0.5) * (-0.04) + (0.3) * (-0.2)
= 0.1 - 0.02 - 0.06 = 0.02 or 2%
E(R) for Project 2 = (0.3) * (0.3) + (0.4) * (0.1)
= 0.09 + 0.04 = 0.13 or 13%
E(R) for Project 3 = (0.1) * (0.3) + (0.4) * (0.15) + (0.4) * (0.1) + (0.1) * (-0.21)
= 0.03 + 0.06 + 0.04 - 0.021 = 0.109 or 109%
Standard deviation for Project 1 = 12%
Standard deviation for Project 2 = 19.5%
Standard deviation for Project 3 = 12%
For risk averse investors, Project 3 is suitable since E(R) ie. expected return is more and standard deviation is less.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.