You plan to purchase a house for 250,000 using a 15-year mortgage obtained from
ID: 2771557 • Letter: Y
Question
You plan to purchase a house for 250,000 using a 15-year mortgage obtained from your local bank. You will make a down payment of 20% of the purchase price and monthly payments. You will not pay off the mortgage early. YOur bank offers you the following two options for the payment:
Option 1: Mortgage rate of 3.75% and zero points
Optio 2: Mortgage rate of 3.50% and 2 points.
Which of the following is correct? ROund your calculations to two decimals.
I. In exchange for $4000 up front, Option 2 reduces your monthly mortgage payments by $ 28.14
II. The present value of the monthly savings is less that the points paid up front.
III. Option 1 is the better choice.
a. I only
b. II only
c. I and II only
d. II and III only
e. I, II, and III
Explanation / Answer
20 % of purchase amount as down payment , 250000*20%= 50000 , so the amount to borrow will be 200000.
Option 1: Mortgage rate of 3.75% ( 0.3125 monthly)
Option 2: Mortgage rate of 3.50% ( 0.291667 monthly)
and 2 points (200000*0.02 = 4000)
If option 2 is chosen, will receive = 200000-4000=196000
Monthly Payment (PMT) for each options
1st option : - 200000 = PMT (PVIFA ,0.3125%,360)
200000 = PMT (215.92881)
PMT = 926.2312
2st option : - 200000 = PMT (PVIFA ,0.291667%,360)
200000 = PMT (222.69487)
PMT = 898.0898
In exchange for $4000 up front, Option 2 reduces your monthly mortgage payments by $ 28.14 (926.2312-898.0898)
PV of these savings over 30 years
PV = 28.14 (PVIFA,0.291667%,360)
PV =28.14*222.69487 = 6266.6
PV of monthly savings 6266.6 is greater than 4000 upfront.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.