You plan to purchase a $ 250,000 house using a 15-year mortgage obtained from yo
ID: 2771562 • Letter: Y
Question
You plan to purchase a $ 250,000 house using a 15-year mortgage obtained from your local bank. The mortgage rate offered to you is 3.75%. You will make a down payment of 20% of th epurchase price. Which of the following is correct? Round to two decimals.
I. The monthly payment is $ 1,454.44
II. The interest payment portion of the 60th monthly payment is $457.35
III. Th eprincipal repayment portion of the 180th monthly payment is $4.53
a. I only
b. II only
c. I and II only
d. I and III only
e. I, II, and III
Explanation / Answer
Loan amount = 250,000 (1-.20 ) =$ 200,000
Monthly payment =loan amount /PVAF@@.3125%,180years
= 200,000 / 137.51
= $ 1454.44
correct option is E " -I ,II ANS III all are correct.
When you make amortization schedule ,this is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.