On January 1, 2014, Boston Company completed the following transactions (use a 8
ID: 2771906 • Letter: O
Question
On January 1, 2014, Boston Company completed the following transactions (use a 8 percent annual interest rate for all transactions): (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided.)
Borrowed $112,000 for seven years. Will pay $8,960 interest at the end of each year and repay the $112,000 at the end of the 7th year.
Established a plant addition fund of $510,000 to be available at the end of year 4. A single sum that will grow to $510,000 will be deposited on January 1, 2014.
Agreed to pay a severance package to a discharged employee. The company will pay $89,000 at the end of the first year, $130,500 at the end of the second year, and $142,000 at the end of the third year.
Purchased a $130,000 machine on January 1, 2014, and paid cash, $33,000. A four-year note payable is signed for the balance. The note will be paid in four equal year-end payments starting on December 31, 2014.
a.Borrowed $112,000 for seven years. Will pay $8,960 interest at the end of each year and repay the $112,000 at the end of the 7th year.
b.Established a plant addition fund of $510,000 to be available at the end of year 4. A single sum that will grow to $510,000 will be deposited on January 1, 2014.
c.Agreed to pay a severance package to a discharged employee. The company will pay $89,000 at the end of the first year, $130,500 at the end of the second year, and $142,000 at the end of the third year.
d.Purchased a $130,000 machine on January 1, 2014, and paid cash, $33,000. A four-year note payable is signed for the balance. The note will be paid in four equal year-end payments starting on December 31, 2014.
Explanation / Answer
a)Presen value of future cash flow = (Annual interest *PVA!@8% ,7years) + (repayment amount * PV@8%,7year)
=(8960 * 5.20637) +(112000 * .58349)
= 46649.08 + 65350.88
= $ 111,999.96
so appropriate factor is PVA@ 8% ,7years and PV@8%,7year
2)Appropriate factor is FV@8%,4years
Future value = single deposits *FV@ 8%,4years
510,000 = single deposit * 1.36049
single deposit at beginning of 1 jan = 510,000 / 1.36049
= $ 374,864.94
c)present value of future cash flow = (PV@8%1 * cash flowof 1 year ) +(PV@8%,2 *cash flow of 2year)+(PV@8%,3* cash flow of 3year)
=(.92593 * 89000 ) +(.85734 *130500 )+(.79383 *142000)
= 82407.77 + 111882.87 + 112723.86
=$ 307,014.50
d)loan amount = 130,000 -33,000 = $ 97,000
Equated installment = loan amount /PVA@ 8%,4year
= 97,000 / 3.31213
= $ 29,286.29
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.