Suppose your company needs to raise $50 million and you want to issue 20-year bo
ID: 2772145 • Letter: S
Question
Suppose your company needs to raise $50 million and you want to issue 20-year bonds for this purpose. Assume the required return on your bond issue will be 8 percent, and you’re evaluating two issue alternatives: A semiannual coupon bond with a coupon rate of 8 percent and a zero coupon bond. Your company’s tax rate is 40 percent. Both bonds will have a par value of $1,000.
How many of the coupon bonds would you need to issue to raise the $50 Million? Number of coupon bonds ____________
How many of zereos would you need to issue? Number of zero coupon bonds_____________
In 20 Years, what will your company's repayment be if you issue the coupon bonds? Coupon bonds repayment________________
What if you issue the zeros? Zeroes repayment________________
Calculate the aftertax cash flows for the first year for each bond? Coupon bonds___________ Zero coupon bonds_______________
Explanation / Answer
Part a)
The number of coupon bonds needed to be issued to be raised $50 million can be calculated as follows:
Number of Coupon Bonds = Amount to be Raised/Price of Coupon Bond = 50,000,000/1,000 = 50,000 bonds (since coupon rate is same as interest rate, price of coupon bond is same as par value)
________
Price of Zero Coupon Bonds = Face Value/(1+Rate/2)^n = 1,000/(1+8%/2)^40 = $208.29 [zero-coupon bond is also taken as semi-annual], we only find the present value of $1,000 that will be realized at maturity.
Number of Coupon Bonds = Amount to be Raised/Price of Zero Coupon Bond = 50,000,000/208.29 = 240,051 bonds
___________
Part b)
The company's repayment amount can be calculate with the use of following formula:
Repayment Amount = Number of Bonds*(Par Value + Last Coupon Payment)
___________
Repayment Amount (Coupon Bonds) = 50,000*(1,000 + 1,000*8%*1/2) = $52,000,000
Repayment Amount (Zero Coupon Bonds) = 240,051*(1,000 + 0) = $240,051,031
___________
Part c)
The after tax cash flow for coupon bonds can be calculated as follows:
After Tax Cash Flow = Number of Bonds*Coupon Payment*(1-Tax Rate)
_____________
After Tax Cash Flow = 50,000*80*(1-40%) = $2,400,000
_____________
The after tax cash flow for zero coupon bonds can be calculated as follows:
In case of zero coupon bond, the first year interest payment is equal to the difference between the today's price and price at the end of the year. The price of zero coupon bond in one year can be calculated with the use of following formula:
Price in 1 Years = Face Value/(1+Rate/2)^n = 1,000/(1+8%/2)^38 = $225.29
Year 1 Interest = 225.29 - 208.29 = $17 (the amount of interest deduction allowed in Year 1)
The amount of after-tax cash flow on zero-coupon bonds can be calculated as follows:
After Tax Cash Flow = Zero Coupon Bonds Sold*Interest Deduction*Tax Rate = 240,051*17*40% = $1,632,347
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.