Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that you are the sole owner of an all-equity firm, the assets of which a

ID: 2772252 • Letter: S

Question

Suppose that you are the sole owner of an all-equity firm, the assets of which are worth $500,000. The ROA is 15% per year paid as a dividend to you. If you have the firm issue $100,000 of debt at 6%, the interest expense will be paid by the firm out of the earnings that had constituted ROA. The debt is secured by the firm, not by you. The firm pays a special dividend to you of $100,000 on the day the debt is issued. The tax rate is 34%. What will your return on equity be in the year after you go into debt?

Explanation / Answer

Return on Equity = 14.21%

Working

Existing captal

Total Assets = $500,000

Since this is an all equity firm Total Assets = Total Liabilities = Equity

ROA = 15% or 0.15

ROA = Net Income / Total Assets

0.15 = Net Income / Total Assets = Net Income / 500,000

Net Income = $ 500,000 * 0.15 = $ 75,000

Net Income = $ 75000

Pre Tax Profit = $ 75000 * (1-Tax) = $ 75000 / (1-0.34) = $ 75,000 / 0.66

                          = $ 1,13,636.36

This is equal to EBIT as the Firm does not have any Debt

ROE = PAT / Equity * 100 = 15% since this is an all equity

After Change

Debt Issued = $ 100,000

Rate of Interest = 6%

Annual interest payment = 100,000 * 6% = $ 6,000

On the date of Debt a special dividend of $100,000 is paid to the owner. That is the debt amount is basically used to pay the special dividend.

Total Assets = Total Liabilities = Equity + Debt = $ 500,000 + $ 100,000

                       = $ 600,000

Assuming that the Earnings constituting ROA does not change

EBIT                                                              = $ 1,13,636.36

Less : Interest                                              = $      6,000.00

EBT                                                                = $ 1,07,636.36

Tax (34%)                                                     = $    36,596.36

Net Income                                                  = $   71,040.00

ROA = (Net Income / Total Assets)*100 = (71040/600000)*100 = 11.84%

Return on Equity = (Net Income / Share Holders Equity)*100 = (71040/500000)*100

                               = 14.208 or 14.21%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote