A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.20 per share. The dividend is
ID: 2772574 • Letter: A
Question
A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.20 per share. The dividend is expected to increase at a 20 percent rate for the next three years. Afterwards, a more stable 11 percent growth rate can be assumed.
If a 12 percent discount rate is appropriate for this stock, what is its value today? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.20 per share. The dividend is expected to increase at a 20 percent rate for the next three years. Afterwards, a more stable 11 percent growth rate can be assumed.
Explanation / Answer
This can be solved using two stage griwth model.
For first three years, dividend will increase at the rate 20% per annum. After that, it will increase by 11% every year.
Discount Rate= 12%
Divident for current year Do= $ 0.20
Dividend for the First Year D1= 0.20 x(1+0.20) = $ 0.24
Dividend for the second Year D2= 0.24 x(1+0.20) = $ 0.288
Dividend for the third Year D3= 0.288 x (1+0.20) = $ 0.3456
After year three, dividend will increase at a constant rate of 11% per annum. Considering the dicsount rate of 12%, the terminal value at the end of year 3 can be given as:
T3= D3/(1-1.11/1.12) = $ 38.7072 . This includes the dividend for the Year-3 as well.
Present value of the stock= D1/(1.12)^1 + D2/(1.12)^2 + T3/(1.12)3
Do will not be added to present value of stock as it has been already paid out.
= 0.2142 + 0.2295 + 27.5510
= 27.9949
or rounding to last two decimal places, Present Value of Stock= $ 27.99
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.