Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Gilbert is considering purchasing the Side Steamer 3000 which cost $12,000 and h

ID: 2772979 • Letter: G

Question

Gilbert is considering purchasing the Side Steamer 3000 which cost $12,000 and has an estimated useful life of 6 years with an estimate salvage value of $1,500. This steamer falls into the NARC 5-year class with rates as 20.00%, 32.00%, 19.20%, 11.52%, 11.52% and 5.76%. The new steamer sales will raise by $2,000 per year; the new would reduce operating expenses by $1,900 per year. To support the greater sales, the new machine would require that inventories increase by $2,900, but accounts payable would simultaneously increase by $700. Gilbert’s marginal federal-plus tax rate is 40% and its WACC is 15%. Should it replace the old steamer?

Explanation / Answer

Net Present Value = $ 7,908.76

Since Net Present Value is Positive, the firm should replace its old steamer

working

Cost of new steamer = $ 12,000

Estimated Life = 6 years

Salvage Value = $ 1500

Marginal Tax Rate = 40%

WACC = 15%

Depreciation Rates = 20%, 32%, 19.20%, 11.52%, 11.52% and 5.76%

Net Change in cash flows = Increase in inventories – increase in accounts payable

                                              = $ 2900 - $ 700 = $ 2,200

Estimated cash flows

Year 1

Year 2

Year 3

Year 4

Year 5

Year 6

Increase in Sales---1

2000

2000

2000

2000

2000

2000

Decrease in Operating Expenses—2

1900

1900

1900

1900

1900

1900

Depreciation

2400

3840

2304

1382.40

1382.40

691.20

Depreciation * (1-Tax Rate) –3

1440

2304

1382.40

829.44

829.44

414.72

Net Cash Flow 1+2+3

5340

6204

5282.40

4729.44

4729.44

4314.72

Discounting factor 1/1+r)^n r=0.12 and n = 6

0.8929

0.7972

0.7118

0.6355

0.5674

0.5066

Discounted Flows = Net Flow * Discounting Factor

4768.09

4945.83

3760.01

3005.56

2683.48

2185.84

Total of Discounted cash flows = $ 21,348.81

Present Value of Salvage Value = $1500/1.12^6 = 1500/1.973822685 = $ 759.95

Net Present Value

NPV = - Initial Investment – Increase in Working Capital + Total discounted cash flows + Present value of Salvage Value

NPV= -$ 12,000 - $ 2,200 + $ 21,348.81 + $ 759.95

NPV = $ 7,908.76

Year 1

Year 2

Year 3

Year 4

Year 5

Year 6

Increase in Sales---1

2000

2000

2000

2000

2000

2000

Decrease in Operating Expenses—2

1900

1900

1900

1900

1900

1900

Depreciation

2400

3840

2304

1382.40

1382.40

691.20

Depreciation * (1-Tax Rate) –3

1440

2304

1382.40

829.44

829.44

414.72

Net Cash Flow 1+2+3

5340

6204

5282.40

4729.44

4729.44

4314.72

Discounting factor 1/1+r)^n r=0.12 and n = 6

0.8929

0.7972

0.7118

0.6355

0.5674

0.5066

Discounted Flows = Net Flow * Discounting Factor

4768.09

4945.83

3760.01

3005.56

2683.48

2185.84

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote