An auto repair shop plans to sell a new brand of car battery with a 4-year warra
ID: 2773059 • Letter: A
Question
An auto repair shop plans to sell a new brand of car battery with a 4-year warranty. Given: If the battery fails within 4 years, the shop will refund a pro-rata share of the purchase price at the moment of failure. The purchase price of the battery is equal to the sum of the manufacturing cost, loading for profit, and the actuarial present value of the warranty. The manufacturing cost of the battery is 50, and profit is equal to 10% of the manufacturing cost. The force of failure of the battery is u(t) = 1/(10-t), 0Explanation / Answer
Answer: I find the APV of the warranty, I come up with a result of .18755P. Then I solve the equation
Profit=50*10%=$5
P = .18755P + 50 + 5
P= 67.69
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.