An insurance company collected $3.6 million in premiums and disbursed $2.06 mill
ID: 2773733 • Letter: A
Question
An insurance company collected $3.6 million in premiums and disbursed $2.06 million in losses. Loss adjustment expenses amounted to 7.6 percent and dividends paid to policyholders totaled 1.2 percent. The total income generated from their investments was $270,000 after all expenses were paid. What is the net profitability in dollars?
An insurance company collected $3.6 million in premiums and disbursed $2.06 million in losses. Loss adjustment expenses amounted to 7.6 percent and dividends paid to policyholders totaled 1.2 percent. The total income generated from their investments was $270,000 after all expenses were paid. What is the net profitability in dollars?
Explanation / Answer
Pure loss = $3.6 million - $2.06 million = $1.54 million, or $1,540,000.
Expenses = 0.076 x $3,600,000 = $273,600.
Dividends = 0.012 x $3,600,000 = $43,200.
Investment returns = $270,000.
Net profits =$3,600,000-$1,540,000-$273,600-$43,200-$270,000
Net profit = $1,473,200.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.