A firm has revenue of $60,000, its total operating costs including depreciation
ID: 2774147 • Letter: A
Question
A firm has revenue of $60,000, its total operating costs including depreciation and cost of goods sold are $50,620, depreciation is $4,620 and its interest expense on outstanding loans is $2,000. What is the firm’s EBIT?
$55,380 $2,760 $9,380 $12,000
2. . Suppose you could borrow using either a credit card that charges 1% per month or a bank loan that quotes a nominal rate of 12% compounded quarterly. Which should you choose to get a lower rate?
Bank Loan Credit Card both have the same rate of EFF% Neither. You should issue commercial paper that pays 25%.
Explanation / Answer
1. EBIT is Earnings before Intesrest and Taxes = Revenue - Total Operating Costs
EBIT = 60,000 - 50,620 = 9,380
2. Convert both the scenarios into effective annual rates
1% per month = (1.01^12)-1 = 0.1268 = 12.68 %
12% compounded quarterly = 12%
So one should opt for 12% annual rate compunded quarterly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.