Suppose you have $10,000 to invest and purchase 200 shares of IBM stocks at $100
ID: 2774322 • Letter: S
Question
Suppose you have $10,000 to invest and purchase 200 shares of IBM stocks at $100 per share by borrowing $10,000 from the broker.
• The interest rate on the margin loan is 9% per year.
• What would be the rate of return on your investment if IBM stock goes up by 30% by year's end?
The portfolio weights on IBM stock and the risk-free asset is:
wIBM= Total Investment in IBM / Own Contribution =?
wF= Amount Borrowed / Own Contribution =?
The return on this leveraged portfolio (buying on margin) is:
rP= wIBMrIBM + wFrF = ?
If the price of IBM stock goes down by 30%
rP= wIBMrIBM + wFrF= ?
Explanation / Answer
Own investment $10,000
Borrowed amount $10,000
IBM stock purchase value =200*$100 =$20,000
Year end Price of IBM stock =$130
So sale proceeds after one year =$26,000
Interest on Borrowed money = $10,000*9%=$900
Principal to be returned = $10,000
Total amount to be returned =$10,900
Amount left after loan repayment = $(26,000-10,900)
=$15,100
Return on own investment =$5,100
% return = 5100/10000= 51%
wIBM= 20,000/10,000=2
wF=10,000/10,000=1
return on leveraged portfolio= rP=wIBMrIBM +wFrF
Return on IBM stcok=30% , return on borrowed fund=-9%
=2*0.30 +1*(-).09
=0.60-0.09
=0.51=51%
So, rP=51%= buying in Margin
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.