5. You are considering investing $1,000 in a complete portfolio. The complete po
ID: 2774863 • Letter: 5
Question
5. You are considering investing $1,000 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of treasury bills that pay 4% and a risky portfolio, P, constructed with 2 risky securities X and Y. The optimal weights of X and Y in P are 40% and 60% respectively. X has an expected rate of return of 18% and Y has an expected rate of return of 10%. To form a complete portfolio with an expected rate of return of 10%, what percentage of your complete portfolio should you invest in treasury bills?
6. Using the data from problem 5, if the risky portfolio, P, has a standard deviation of 25%, what is the standard deviation of the complete portfolio that you formed in problem 5?
7. Using the data from problems 5 and 6, what is the 5% Value at Risk (VaR) for the expected return on the risky portfolio P?
Explanation / Answer
5. You are considering investing $1,000 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of treasury bills that pay 4% and a risky portfolio, P, constructed with 2 risky securities X and Y. The optimal weights of X and Y in P are 40% and 60% respectively. X has an expected rate of return of 18% and Y has an expected rate of return of 10%. To form a complete portfolio with an expected rate of return of 10%, what percentage of your complete portfolio should you invest in treasury bills?
Expected return from risky portfolio = 40%*18 + 60%*10
Expected return from risky portfolio = 13.20%
Expected Return of your portfolio = Weight of treasury stock * Return on Treasury Stock + (1-Weight of treasury stock)*Expected return from risky portfolio
10% = Weight of treasury stock *4% + (1- Weight of treasury stock )13.20%
10% = 4% Weight of treasury stock + 13.20% - 13.20% Weight of treasury stock
9.20% Weight of treasury stock = 13.20%-10%
Weight of treasury stock = 3.20%/9.20%
Weight of treasury stock = 34.78%
6. Using the data from problem 5, if the risky portfolio, P, has a standard deviation of 25%, what is the standard deviation of the complete portfolio that you formed in problem 5?
standard deviation of the complete portfolio = (1-Weight of treasury stock)*standard deviation of risky portfolio
standard deviation of the complete portfolio = (1-34.78%)*25%
standard deviation of the complete portfolio = 16.31%
7. Using the data from problems 5 and 6, what is the 5% Value at Risk (VaR) for the expected return on the risky portfolio P?
at 95% confidendce , Expected Worst case = -1.65*SD
Expected Worst case = -1.65*16.31
Expected Worst case = -26.91%
Value at Risk (VaR) = 1000*26.91% = $ 269.10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.