Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Computer stocks currently provide an expected rate of return of 15%. MBI, a larg

ID: 2776119 • Letter: C

Question

Computer stocks currently provide an expected rate of return of 15%. MBI, a large computer company, will pay a year-end dividend of $3 per share. If the stock is selling at $50 per share, what must be the market's expectation of the growth rate of MBI dividends? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

If dividend growth forecasts for MBI are revised downward to 5% per year, what will be the price of the MBI stock? (Round your answer to 2 decimal places.)

What (qualitatively) will happen to the company's price–earnings ratio?

a.

Computer stocks currently provide an expected rate of return of 15%. MBI, a large computer company, will pay a year-end dividend of $3 per share. If the stock is selling at $50 per share, what must be the market's expectation of the growth rate of MBI dividends? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

a) Using the Gordon Growth Model

Price of the stock = D1/(ke - g)

where, D1=expected dividend next year

ke = expected return on the stock

g = forecasted growth rate

50 = 3 / (15% - g)

15% - g = 3/50

g = 15% - 3/50 = 15% - 6% = 9.00%

Thus, market's expectation of the growth rate of MBI dividends must be 9.00%

b1)Forecasted growth rate = 5%

Using Gordon Growth Model

Price of the stock = D1/(ke - g) = 3/ (15% - 5%) = 3/10% = $30.00

If dividend growth forecasts for MBI are revised downward to 5% per year, the price of the MBI stock will be $30.00

b2) Leading PE ratio = P/E1 = (1 - b) /(ke - g)

where E1 is the next year's earnings

b = retention ratio

1 - b = dividend payout ratio

ke = expected return on the stock

g = forecasted growth rate

If g decreases, then the value of denominator (ke - g) will increase and the P/E1 ratio will decrease.

Trailing PE ratio = P/E0 = [(1 - b) * (1+g)] /(ke - g)

where E0 is the previous year's earnings

Now, if g decreases then the value of denominator will increase and the value of numerator will decrease (as (1 + g) will decrease). Thus, the value of trailing PE ratio (P/E0) will also decrease.

Hence, if the forecasted growth rate decreases, the company's price–earnings ratio decreases.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote