Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CengageNOW | Online tei X D west.cengagenow.com/ilrn/takeAssignment/takeAssignme

ID: 2776539 • Letter: C

Question

CengageNOW | Online tei X D west.cengagenow.com/ilrn/takeAssignment/takeAssignmentMain.do eBook Problem 12-19 New project analysis Holmes Manufacturing is considering a new machine that costs $260,000 and would reduce pretax manufacturing costs by $90,000 annually. Holmes would use the 3-year MACRS method to depreciate the machine, and management thinks the machine would have a value of $24,000 at the end of its 5-year operating lfe. The apokable depreciation rates are D3% 45% 15% and 796 Net operating working capital would increase by $26,000 initially, but it would be reco ered at the end of the project's 5-year life. Homes' marginal tax rate is 40%, and a 10% wACC S appropriate for the project. a. Calculate the project's NPV. Round your answer to the nearest cent. Calculate the croject's IRR Round your answer to two dedimal places. Calculate the project's MIRR. Round your answer to two decimal places. Calculate the project's payback Round your answer to two decdmal places, years b. Assume management is unsure about the S90,000 cost saving-this gure could deviate by as much as Eks or minus 20% what would thNFV be under each of these tuations, Round r ur answers to the nearest cent. 20% savings increase. $ 20% savings decrease. $ C Suspose the OFO wants you to do a scenario analysis with different vakues for the cost savings, the machine's salvage value, and the eet operating working capital (NOWC) requirement. She asks you to use the following probabilities and values in the scenario analysis: Scenario Probability Cost Savings Salvage Value NOWC Worst case 035 Base case 0.35 Best case 0.30 $72,000 0.3 $90,000 $108,000 $19,000 $31,000 24,000 $26,000 29,000$21,000 135

Explanation / Answer

Answer:a MAchine cost=$260000

Cost saving=$90000 annually

Estimated useful life=5 years

NWC=$26000

Salvage value=$24000

Tax rate=40%

Gain on sale=$24000-0=$24000

tax on gain=$24000*40%=9600

Net salvage value=$24000-$9600=14400

IRR=14%

Payback Period:

=3 years+27280/61280=3.45 years

Answer:b 20% saving increase:

90000*1.20=108000

20 % Decrease:

=90000*0.80=72000

Answer:c Base case is already calculated in part a.

Worst case:

Cost saving=$72000 annually

Estimated useful life=5 years

NWC=$31000

Salvage value=$19000

Tax rate=40%

Gain on sale=$19000-0=$19000

tax on gain=$19000*40%=7600

Net salvage value=$19000-$7600=11400

Best case:

Cost saving=$108000 annually

Estimated useful life=5 years

NWC=$21000

Salvage value=$29000

Tax rate=40%

Gain on sale=$29000-0=$29000

tax on gain=$29000*40%=11600

Net salvage value=$29000-$11600=17400

Answer: E(NPV):

Standard deviation=Square root of 500837866.7

=22379.40

C.V=22379.40/28115.62=0.7959

Year Rate Annual Depreciation 1 33% 85800 2 45% 117000 3 15% 39000 4 7% 18200
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote