A newly issued 20-year maturity, zero-coupon bond is issued with a yield to matu
ID: 2778194 • Letter: A
Question
A newly issued 20-year maturity, zero-coupon bond is issued with a yield to maturity of 8.2% and face value $1,000. Find the imputed interest income in the first, second, and last year of the bond's life. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) The yield to maturity on one-year zero-coupon bonds is 8%. The yield to maturity on two-year zero-coupon bonds is 9%. What is the forward rate of interest for the second year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) If you believe in the expectations hypothesis, what is your best guess as to the expected value of the short-term interest rate next year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) If you believe in the liquidity preference theory, is your best guess as to next year's short-term interest rate higher or lower than in (b)? Lower HigherExplanation / Answer
Answer (7)
Imputed interest
First year = $ 82.00
Second year = $ 88.71
Last year = $ 366.55
Par Value = $ 1,000
Time to maturity = 20 years
Yield to maturity = 8.2% or 0.082
Imputed interest income for first year = Acqusition price for the year * ytm = $ 1000 * 0.082
= $ 82.00
Imputed interest income for second year = (Initial price + imputed interst for first year) * ytm
= (initial price * (1+ytm)^n-1) * ytm
= (1000 * (1+0.082)^2-1)*ytm
= 1000*1.082*0.082
= $ 88.724 or $ 88.72
Imputed interest income for last year = (initial price + imputed interest for 19 years) * ytm
= (1000 * 1.082^19) * 0.082
= $ 366.5488 or $ 366.55 (rounded off)
Answer (10)
(a)Forward rate of interest = 10.01%
(b)Best guess for value of short term interest rate next year = 10.01%
(c)Based on the liquidity preference theory, the next year short term interest rate would be higher than the current year
YTM on one year zero coupon bond = 8% or 0.08
YTM on two year zero coupon bond = 9% or 0.09
Forward rate is the rate at which one can invest proceeds of a one year zero coupon bond after maturity in a one year zero coupon bond so that the same is equal to investing in a two year zero coupon bond.
Let r be the forward interest rate on a one year zero coupon bond one year from now. Then
(1+0.08) * (1+r) = 1+0.09)^2
1.08 * (1+r) = 1.1881
1+r = 1.1881/1.08 = 1.1000929
r = 1.1000929 – 1 = 10.009 or 10.01% (rounded off)
Based on the expectations hypothesis, the above rate of 10.01% is the best guess for the short term interest rate one year from now.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.