Chapter 8 Problem 20 Key facts and assumptions concerning Kroger Company, at Dec
ID: 2778433 • Letter: C
Question
Chapter 8 Problem 20 Key facts and assumptions concerning Kroger Company, at December 12, 2007, appear below. Using this information, answer the questions following. Facts and Assumptions Yield to maturity on long-term government bonds 4.54% Yield to maturity on company long-term bonds 6.32% Coupon rate on company long-term bonds 7.50% Market price of risk, or risk premium 6.30% Estimated company equity beta 1.05 Stock price per share $ 25.97 Number of shares outstanding 681.2 million Book value of equity $ 4,965 million Book value of interest-bearing debt $ 6,674 million Tax rate 35.0% a. Estimate Kroger's cost of equity capital. b. Estimate Kroger's weighted-average cost of capital. Prepare a spreadsheet or table showing the relevant variables. Chapter 8 Problem 20 Key facts and assumptions concerning Kroger Company, at December 12, 2007, appear below. Using this information, answer the questions following. Facts and Assumptions Yield to maturity on long-term government bonds 4.54% Yield to maturity on company long-term bonds 6.32% Coupon rate on company long-term bonds 7.50% Market price of risk, or risk premium 6.30% Estimated company equity beta 1.05 Stock price per share $ 25.97 Number of shares outstanding 681.2 million Book value of equity $ 4,965 million Book value of interest-bearing debt $ 6,674 million Tax rate 35.0% a. Estimate Kroger's cost of equity capital. b. Estimate Kroger's weighted-average cost of capital. Prepare a spreadsheet or table showing the relevant variables.Explanation / Answer
a. Cost of Equity can be calculated using CAPM model, as below
Cost of Equity = Risk Free Rate + Beta * (Risk Premium)
Here
Risk Free Rate = Long Term Govy bond = 4.54%
Beta = 1.05
Risk Premium = 6.30%
So Cost of Equity = 4.54 + 1.05 * 6.30 = 11.16%
b. Cost of debt is coupon rate on the company's bonds = 7.50%
So WACC = We * Cost of Equity + Wd * Cost of Debt * (1-Tax Rate)
Here We is weightage of equity in company capital and Wdis weightage of debt in company capital
Total Capital Invested = 4965 + 6674 = 11639
We = 4965 / 11639 = 0.43
Wd = 6674 / 11639 = 0.57
So WACC = 0.43 * 11.16% + 0.57 * 7.50% * (1-35%)
= 4.76% + 2.80% = 7.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.