A corporation has 10,000,000 shares of stock outstanding at a price of $60 per s
ID: 2778532 • Letter: A
Question
A corporation has 10,000,000 shares of stock outstanding at a price of $60 per share. They just paid a dividend of $3 and the dividend is expected to grow by 6% per year forever. The stock has a beta of 1.2, the current risk free rate is 3%, and the market risk premium is 5%. The corporation also has 500,000 bonds outstanding with a price of $1,100 per bond. The bond has a coupon rate of 9% with semiannual interest payments, a face value of $1,000, and 13 years to go until maturity. The company plans on paying off their debt until they reach their target debt ratio of 30%. They expect their cost of debt to be 6% and their cost of equity to be 9% under this new capital structure. The tax rate is 40%
1. What is the required return on the corporation’s stock?
a) 9% b) 10.6% c) 11.3% d) 12.2%
2. What is the expected return on the corporation’s stock?
a) 9% b) 10.6% c) 11.3% d) 12.2%
3. What is the yield to maturity on the company’s debt?
a) 7.25% b) 7.75% c) 8.25% d) 8.75%
4. What percent of their current market value capital structure is made up of equity?
a) 35% b) 42% c) 52% d) 60%
5. What is their WACC using their target capital structure and expected costs of debt and equity?
a) 7.4% b) 8.5% c) 9.1% d) 9.8%
6. Given the new cost of debt, what should be the new price of the bond?
a) $920 b) $1,060 c) $1,172 d) $1,268
7. Given the new cost of equity, what should be the new price of the stock?
a) $71 b) $82 c) 91 d) $106
Explanation / Answer
Answer-1:
Required return = (Expected Dividend / Price ) + Growth rate
= (3*106% / 60) + 6%
= (3.18/ 60) + 6%
= 5.3% + 6%
= 11.3%
Answer-2:
Expected return = Risk free rate + Beta * market risk premium
= 3% + 1.2*5%
= 9%
Answer-3:
Yield to maturity = 2* ((C + (F-P)/n) / ((F+P)/2))
C= Semiannual interest payment = 1000*9%/2 = 45
F = Face value = $1000
P = Price = $1100
n = Number of semiannual = 13 years * 2 = 26
Yield to maturity = 2* ((45 + (1000-1100)/26) / ((1000+1100)/2))
= 2* (45 - 3.8462) / 1050
= 0.0784
= 7.84 %
Answer-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.