Suppose that in an efficient market there are three risky assets A, B and C with
ID: 2778662 • Letter: S
Question
Suppose that in an efficient market there are three risky assets A, B and C with the following beta s and sigma_ij^2 s Assume that the pairwise correlations among epsilon_j s all equal to 0 and that the variance of the market portfolio is sigma_M^2 =0.025. Suppose now we have a portfolio with weights omega_A = 0.20, omega_B = 0.40 and omaega_c = 0.40 on these three assets. Compute Cov(R_A, R_B) Find the beta of this portfolio and the variance of the excess return on this portfolio. What proportion of the total risk of this portfolio is due to market risk?Explanation / Answer
covariance = correlation cofficient × s.d of A × s.d of B
Beta of a stock = covariance of stock and market / variance of market
so beta = correlation cofficient of stock and market× s.d of stock × s.d of market / (s.d of market^2)
= correlation × s.d of stock/ s.d of market
Now the beta has to be solved for, to find the stocks S.D
However , correlation coefficient is missing in the sum
But process remains this
2.Beta of portfolio = weight of a*beta of A +weight of B *beta of B + weight of C * beta of C
=0.20×1.5+ 0.40×1.2+0.40×0.80
=1.1
Variance of portfolio = weight of stock × s.d of stock + 2* correlation cofficient*s. d of stock
Again since the correlation coffiecent is missing in the sum. But this is the way to calculate.
c. Total risk = systematic risk + unsystematic risk
=0.025 + (0.035+0.019+0.081)
=0.16
Systematic risk as a proportion os total risk is 0.025/0.16 =15.625%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.