Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Compact fluorescent lamps (CFLs) have become more popular in recent years, but d

ID: 2778782 • Letter: C

Question

Compact fluorescent lamps (CFLs) have become more popular in recent years, but do they make financial sense? Suppose a typical 60-watt incandescent lightbulb costs $0.46 and lasts for 1,000 hours. A 15-watt CFL, which provides the same light, costs $3.45 and lasts for 12,000 hours. A kilowatt hour of electricity costs $0.122, which is about the national average. A kilowatt-hour is 1,000 watts for 1 hour. However, electricity costs actually vary quite a bit depending on location and user type. An industrial user in West Virginia might pay $0.04 per kilowatt-hour whereas a residential user in Hawaii might pay $0.25. You require a return of 11 percent and use a light fixture 500 hours per year. What is the break-even cost per kilowatt-hour? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 6 decimal places. (e.g., 32.161616))

Break-even cost $

Explanation / Answer

Incandescent Bulb

No of watts of an incandescent bulb per hour = 60

Life of a Bulb = 1000 hours

Cost of the bulb = $ 0.460

Total wattage over the life of the bulb = 60 * 1000 = 60,000 watts or 60000/1000 = 60 kilowatts

Cost per kilowatt hour = 0.46/60 = $0.007667

CFL Bulb

No of watts per hour = 15

Life of a Bulb = 12000 hours

Cost of the bulb = $3.45

Total wattage over the life of the bulb = 12000 * 15 = 180,000 watts or 180,000/1000 = 180 kilowatts

Cost per kilowatt hour = $3.45/180 = $0.019167

Cost of electricity per kilowatt hour = $0.122

Let x be the cost of electricity per kilowatt hour

Total cost of electricity and incandescent bulb for 500 hours = 500 * $0.007667 * 0.122

                                                                                                             = $0.467687

Present value of the cost = 0.467687/ 1.11 = 0.4213396

Total cost of electricity and CFL bulb for 500 hours = 500 * $0.019167 * x = 9.5835 *x   

Present value of the cost = 9.5835 *x /1.11 = 8.633784 *x                                                                                                           

Break-even cost when the present value of cost per kilowatt hour of incandescent bulb equals present value of cost per kilowatt hour of CFL bulb

0.4213396 = 8.633784 *x

X = 0.4213396/8.633784 = $ 0.0488

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote