Problem 10-14 Project Evaluation [LO1] Your firm is contemplating the purchase o
ID: 2779047 • Letter: P
Question
Problem 10-14 Project Evaluation [LO1]
Your firm is contemplating the purchase of a new $605,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $65,000 at the end of that time. You will save $235,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $80,000 (this is a one-time reduction). If the tax rate is 34 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Your firm is contemplating the purchase of a new $605,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $65,000 at the end of that time. You will save $235,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $80,000 (this is a one-time reduction). If the tax rate is 34 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Initial Investment = - Purchase + reduction in working capital
Initial Investment = -605000+80000
Initial Investment (PV)= - 525000
Annual Cash Flow = Saving in order processing costs *(1-tax rate) + Annual Deprecaition * tax rate
Annual Cash Flow = 235000*(1-34%) + 605000/5*34%
Annual Cash Flow (PMT) = 196240
Terminal Value (FV) = Posttax salvage value - Working capital raised back
Terminal Value (FV) = 65000*(1-34%) - 80000
Terminal Value (FV) = -37100
IRR = rate(nper,pmt,pv,fv)
IRR = rate(5,196240,-525000,-37100)
IRR = 24.10%
Answer
IRR = 24.10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.