The Metallica Heavy Metal Mining (MHMM) Corporation wants to diversify its opera
ID: 2779228 • Letter: T
Question
The Metallica Heavy Metal Mining (MHMM) Corporation wants to diversify its operations. Some recent financial information for the company is shown here: MHMM is considering an investment that has the same PE ratio as the firm. The cost of the investment is $640.000. and it will be financed with a new equity issue. (Do not round intermediate calculations.) The ROE on the investment would have to be percent (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) if we wanted the price after the offering to be $50 per share (assume the PE ratio remains constant). and the NPV of the investment would be (Leave no cells blank - be certain to enter 0 wherever required.). Accounting dilution occur in this case. Market value dilution occur in this case.Explanation / Answer
The current ROE of the company is:
Here TE0 = $510000
ROE0 = NI0/TE0 = $600,000/$5,100,000 = .1176 or 11.76%
The new net income will be the ROE times the new total equity, or:
NI1 = (ROE0)(TE1) = .1176($5,100,000 + 640,000) = $675,024
The company’s current earnings per share are:
EPS0 = NI0/Shares outstanding0 = $600,000/30,000 shares = $20.00
The number of shares the company will offer is the cost of the investment divided by the current
share price, so:
Number of new shares = $640,000/$50 = 12,800
The earnings per share after the stock offer will be:
EPS1 =$675,024/$42,800 shares = $15.77
The current P/E ratio is:
(P/E)0 = $50/$20 = 2.5
Assuming the P/E remains constant, the new stock price will be:
P1 = 2.5($15.77) = $39.425
The current book value per share and the new book value per share are:
BVPS0 = TE0/shares0 = $5,100,000/30,000 shares = $170 per share
BVPS1 = TE1/shares1 = ($5,100,000 + 640,000)/42,800 shares = $134.11 per share
So the current and new market-to-book ratios are:
Market-to-book0 = $50/$170 = 0.294
Market-to-book1 = $39.425/$134.11 = 0.294
The NPV of the project is the new market value of the firm minus the current market value of the
firm, or:
NPV = –$640000 + [$39.425(42800) – $50(30000)] = –$452610
Accounting dilution takes place here because the market-to-book ratio is less than one. Market value
dilution has occurred since the firm is investing in a negative NPV project.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.