Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the information in the table below to answer the next seven multiple choice

ID: 2779426 • Letter: U

Question

Use the information in the table below to answer the next seven multiple choice questions. State of Nature Probability Return on A Return on B I 0.4 6% 11% II 0.2 9% 6% III 0.4 12% 15% The correlation between A and B is 0.35. The portfolio weight of A is 25%. The portfolio weight of B is 75%. 22.value:

The expected return in percent for investment A is 12.24% 7.74% 9.72% 9.00% 23.value:

The standard deviation of returns for investment A is 2.68% 2.82% 2.31% 3.33% 24.value:

The expected return in percent for investment B is 10.90% 11.60% 12.88% 14.73% 25.value:

The standard deviation of returns for investment B is 2.33% 3.59% 3.32% 4.52% 26.value:

The expected return in percent for a portfolio of 25% investment A and 75% investment B is 8.54% 14.89% 10.95% 12.15% 27.value:

The covariance between investment A and investment B is 4.06 3.12 3.84 2.93 28.value:

The return standard deviation for a portfolio of 25% investment A and 75% investment B is 3.64% 2.41% 3.02% 2.80%

Explanation / Answer

22.value:

The expected return in percent for investment A is 12.24% 7.74% 9.72% 9.00%

Answer:

The expected return of investment A = 0.4 x 6% + 0.2 x 9% + 0.4 x 12% = 9%

So the correct answer is 9%.

23.value:

The standard deviation of returns for investment A is 2.68% 2.82% 2.31% 3.33%

Answer:

Here Expected return, E(x), for A is = 9% as calculated above.

State

Probability

Return on A

Deviation= (x-E(x))

(x-E(x))2

Probability x (x-E(x))2

I

0.4

6%

-3%

0.09%

0.036%

II

0.2

9%

0%

0

0

III

0.4

12%

3%

0.09%

0.036%

Therefore standard for investment A is = Square root of (0.036+0 + 0.036)%

Or, required standard deviation = 0.0268 or 2.68%

24.value:

The expected return in percent for investment B is 10.90% 11.60% 12.88% 14.73%

Answer:

The expected return of investment B = 0.4 x 11% + 0.2 x 6% + 0.4 x 15% = 11.6%

So the correct answer is 11.6%.

25.value:

The standard deviation of returns for investment B is 2.33% 3.59% 3.32% 4.52%

Answer:

Here Expected return, E(x), for B is = 11.6% as calculated above.

State

Probability

Return on B

Deviation= (x-E(x))

(x-E(x))2

Probability x (x-E(x))2

I

0.4

11%

-0.6%

0.0036%

0.00144%

II

0.2

6%

-5.6%

0.3136%

0.06272%

III

0.4

15%

3.4%

0.1156%

0.04624%

Therefore standard for investment A is = Sq root of (0.00144+0.06272 + 0.04624)%

Or, required standard deviation = 0.03322 or 3.32%

26.value:

The expected return in percent for a portfolio of 25% investment A and 75% investment B is 8.54% 14.89% 10.95% 12.15%

Answer:

For calculating expected return we have to use this formula

Expected return = w1 x E(A) + w2 x E(B)

Here w1 = 25%

W2 = 75%

E(A) = 9%

E(B) = 11.6%

Therefore by using the formula we get:

Expected return on portfolio = 25% x 9% + 75% x 11.6% = 2.25% + 8.7% = 10.95% is the correct answer.

27.value:

The covariance between investment A and investment B is 4.06 3.12 3.84 2.93

Answer:

The covariance formula is:

Covariance = deviation on security A x deviation on security B x probability.

Therefore from the table:

State

Probability

=P

Return on A

Deviation=D1 = (x-E(x))

Return on B

Deviation=D2

=(x-E(x))

PxD1xD2

I

0.4

6%

-3%

11%

-0.6%

0.0072%

II

0.2

9%

0%

6%

-5.6%

0%

III

0.4

12%

3%

15%

3.4%

0.0408%

Therefore covariance = sum of 0.0072% and 0.0408%

Covariance = 0.048%

Therefore the correct answer is 4.8%

28.value:

The return standard deviation for a portfolio of 25% investment A and 75% investment B is 3.64% 2.41% 3.02% 2.80%

Answer:

The correlation between A and B is 0.35.

Now we can use this formula to calculate portfolio standard deviation:

Standard deviation = Sq Root (sA2*wA2 + sB2*wB2 + 2*sAsB wA wB Correl Coeff.

Standard deviation = Sq Root (2.682*25%2 + 3.322*75%2 + 2*2.28*3.32* 25%

                                  75%* 0.35

                            = Sq Root (0.00003249 + 0.00062001 + 0.00028386)

                            = Sq Root (0.00093636)

Standard Deviation = 0.0302 or 3.02%

State

Probability

Return on A

Deviation= (x-E(x))

(x-E(x))2

Probability x (x-E(x))2

I

0.4

6%

-3%

0.09%

0.036%

II

0.2

9%

0%

0

0

III

0.4

12%

3%

0.09%

0.036%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote