10.00 points Consider a four-year project with the following information: Initia
ID: 2779616 • Letter: 1
Question
10.00 points Consider a four-year project with the following information: Initial fixed asset investment $520,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life, zero salvage value: price = $22; variable costs = $12. fixed costs = S1 60,000; quantity sold = 82,000 units; tax rate = 32 percent. How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) References eBook & Resources Worksheet Difficulty: 2 Intermediate Section: 7.1 Sensitivity Analysis, Scenario Analysis, and Break-even AnalysisExplanation / Answer
OCF = (Sales - Costs)*(1-tax) + Tax*depreciaiton
OCF = (82000*(22-12) - 160000)*(1-0.32) + 0.32*520000/4 = 490400
Now find the OCF at 830000 units
OCF = (83000*(22-12) - 160000)*(1-0.32) + 0.32*520000/4 = 497200
Sensitivity = change in OCF / Change in units = (497200 - 490400) / (83000-82000) = $6.80
OCF will increase by $6.80 for every unit sold.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.