Common stock valuelong dash—Variable growthNewman manufacturing is considering a
ID: 2779757 • Letter: C
Question
Common stock
valuelong dash—Variable
growthNewman manufacturing is considering a cash purchase of the stock of Grips Tool. During the year just completed, Grips earned
$3.63
per share and paid cash dividends of
$1.93
per share
(D0equals=$1.93).
Grips' earnings and dividends are expected to grow at
40%
per year for the next 3 years, after which they are expected to grow
7%
per year to infinity. What is the maximum price per share that Newman should pay for Grips if it has a required return of
11%
on investments with risk characteristics similar to those of Grips?
Explanation / Answer
Value of the Stock = Present Value of Dividends+ Present Value of Price at the 7th Year
= $ 9.376770635+ $ 103.5848559
= $ 112.96
Note :
Present Value of Dividends=
Value of Price at the 3rd Year= Dividend In Year 4/ ( Required Rate of Return - Growth rate)
= ( $ 5.29592* 107%) / (11% -7%)
= $ 141.66586
Present Value of Price at the 7th Year=Value of Price at the 7th Year * Present Value of Discounting Factor(14%,7)
= $ 141.66586*0.731191381
= $ 103.5848559
Year Dividend Discounting Factor (11%) Present Value ( Dividend * Discounting factor) 1 2.702 0.900900901 2.434234234 2 3.7828 0.811622433 3.07020534 3 5.29592 0.731191381 3.87233106 Present Value of Dividends 9.376770635Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.