Fill in the missing data indicated by question marks 5.3 Assume that a radiologi
ID: 2780075 • Letter: F
Question
Fill in the missing data indicated by question marks 5.3 Assume that a radiologist group practice has the following cost structure: Fixed costs Variable cost per procedure Charge (revenue) per procedure $500,000 25 100 Furthermore, assume that the group expects to perform 7,500 proce- dures in the coming year. a. Construct the group's base case projected P&L; statement. b. What is the group's contribution margin? What is its breakeven point? c. What volume is required to provide a pretax profit of $100,000? A pretax profit of $200,000? d. Sketch out a CVP analysis graph depicting the base case situation. e. Now assume that the practice contracts with one HMO, and the plan proposes a 20 percent discount from charges. Redo questions a, b, c, and d under these conditions.Explanation / Answer
5.3 Radiologist Group
a. Projected Group Statement
Particulars $
Charge Per Procedure 100
Less: Variable Expenses 25
Contribution per procedure 75
(X) No. Of procedure 7500
Contribution $ $ 562500
Less: Fixed Cost $ 500000
Profit $ 62500
b. Contribution Margin = $ 75.00 (as above)
PV ratio= Contribution per procedure/ Revenue per procedure
= $ 75 / $ 100
= 0.75 or 75%
Break Even point Sale in $ = Fixed Cost / PFV ratio
= $ 500000 / 75%
= $ 666666.66
Break even point sale procedure= Break even point sale / Revenue per procedure
= $ 666666.66/ 100
= 6666.66 or 6667 procedure
C. Pretax profit of $ 100000
Required sale = (Fixed cost + Pretax profit )/ PV ratio
= ($ 500000 + $ 100000) / 75%
= $ 800000
Required sale in procedure = Required sale / Revenue per procedure
= $ 800000 / $ 100
= 8000 Procedure
Pretax profit of $ 200000
Required sale = (Fixed cost + Pretax profit )/ PV ratio
= ($ 500000 + $ 200000) / 75%
= $ 933333.33
Required sale in procedure = Required sale / Revenue per procedure
= $ 933333.33 / $ 100
= 9333.33 or 9334 Procedure
e.20 % discount in charges
a. Projected Group Statement
Particulars $
Charge Per Procedure (100-20) 80
Less: Variable Expenses 25
Contribution per procedure 55
(X) No. Of procedure 7500
Contribution $ $ 412500
Less: Fixed Cost $ 500000
Loss $ - 87500
b. Contribution Margin = $ 55.00 (as above)
PV ratio= Contribution per procedure/ Revenue per procedure
= $ 55 / $ 80
= 0.6875 or 68.75%
Break Even point Sale in $ = Fixed Cost / PFV ratio
= $ 500000 / 68.75%
= $ 727272.72
Break even point sale procedure= Break even point sale / Revenue per procedure
= $ 727272.72/ 80
= 9090.90 or 9091 procedure
C. Pretax profit of $ 100000
Required sale = (Fixed cost + Pretax profit )/ PV ratio
= ($ 500000 + $ 100000) / 68.75%
= $ 872727.27
Required sale in procedure = Required sale / Revenue per procedure
= $ 872727.27 / $ 80
= 10909.09 or 10910 Procedure
Pretax profit of $ 200000
Required sale = (Fixed cost + Pretax profit )/ PV ratio
= ($ 500000 + $ 200000) / 68.75%
= $ 1018181.81
Required sale in procedure = Required sale / Revenue per procedure
= $ 1018181.81 / $ 80
= 12727.27 or 12728 Procedure
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.