Arnell Industries has $40 million in permanent debt outstanding. The firm will p
ID: 2780798 • Letter: A
Question
Arnell Industries has $40 million in permanent debt outstanding. The firm will pay interest only on this debt. Arnell's marginal tax rate is expected to be 40% for the foreseeable future. a. Suppose Arnell pays interest of 8% per year on its debt. What is its annual interest tax shield? b. What is the present value of the interest tax shield, assuming its risk is the same as the loan? c. Suppose instead the interest rate on the debt were 11%. What is the present value of the interest tax shield in this case?Explanation / Answer
Debt = $40,000,000
Interest on debt = 40,000,000 * 8/100 = 3,200,000
Tax shield = 3,200,000 * Tax rate
TAx Shield = 3,200,000 * 40/100 = 1,280,000
b. Present value = 1,280,000 * PVF(8%,1)
Present value = 1,280,000 * 0.926 = 1,185,280
c. Interest on debt = 11%
Interest expense = 40,000,000 * 11/100 = 4,400,000
Tax shield = 4,400,000 * 40/100 = 1,760,000
Present value of the tax shield = 1,760,000 * 0.901 = 1,585,760
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.