Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Air Spares is a wholesaler that stocks engine components and test equipment for

ID: 2781297 • Letter: A

Question

Air Spares is a wholesaler that stocks engine components and test equipment for the commercial aircraft industry. A new customer has placed an order for eight high-bypass turbine engines, which increase fuel economy. The variable cost is $3.1 million per unit, and the credit price is $3.405 million each. Credit is extended for one period, and based on historical experience, payment for about 1 out of every 250 such orders is never collected. The required return is 3.7 percent per period a-1 What is the NPV per engine purchased on credit? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV per unit a-2 Assuming that this is a one-time order, should it be filled? The customer will not buy if credit is not extended Yes No b. What is the break-even probability of default in part (a)? (Do not round intermediate calculations Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even probability c-1 Suppose that customers who don't default become repeat customers and place the same order every period forever. Further assume that repeat customers never default. What is the NPV per engine purchased on credit? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV per unit c-2 Assuming the customer becomes a repeat customer, what is the break-even probability of default? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even probability

Explanation / Answer

a-1)

NPV = - Variable cost + (1-p) * Price / (1 + required rate)

NPV = - 3100000 + (1 - 1/250) * 3405000 / (1+ 0.037) = 170376.08

a-2)

Yes, as NPV is positive

b)

To find the probability of difealut p, equate NPV = 0

- 3100000 + (1 - p) * 3405000 / (1+ 0.037) = 0

p = 1 - (3100000 * 1.037 / 3405000) = 0.055888 = 5.5888% = 5.59%

c)

NPV = - Variable cost + (1-p) * ( Price - Variable cost ) / required rate

NPV = - 3100000 + (1 - 1/250) * ( 3405000 - 3100000 ) / 0.037 = 5110270.27

c-2)

To find the probability of difealut p, equate NPV = 0

- 3100000 + (1 - p) * ( 3405000 - 3100000 ) / 0.037 = 0

p = 1 - (3100000 * 0.037 / ( 3405000 - 3100000 ) ) = 0.623934 = 62.3934% = 62.39%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote