5. Company C will pay an annual dividend of $1.46 a share next year with future
ID: 2781635 • Letter: 5
Question
5. Company C will pay an annual dividend of $1.46 a share next year with future dividends increasing by 4.2 percent annually. What is the required rate of return on the stock if the stock is currently selling for $42.10 a share?
6. Company D is growing quickly. Dividends are expected to grow at a 19 percent rate for the next 3 years, with the growth rate falling off to a constant 8 percent thereafter. The required return is 12 percent and the company just paid a $3.80 annual dividend. What is the current share price?
7. Company E just paid a dividend of $1.56 per share on its stock. The dividends are expected to grow at a constant rate of 6 percent per year, indefinitely. What will the price of this stock be in 7 years if investors require a 15 percent rate of return?
Explanation / Answer
5.
According to dividend-discount model,
P0 = D1/(R-G)
P0 = Current stock price
D1 - Dividend at t =1
R - Required rate
G - Growth rate
42.10 = 1.46/(R-0.042)
R = 0.0767 = 7.67%
6.
D0 = 3.80
D1 = 3.80*1.19 = 4.522
D2 = 4.522*1.19 = 5.3812
D3 = 5.3812 * 1.19 = 6.4036
D4 = 6.4036*1.08 = 6.9159
P3 = D4/(R-g) = 6.9159/(0.12-0.08) = 172.90
P0 = 4.522/(1+0.12)^1 + 5.3812/(1+0.12)^2 + 6.4036/(1+0.12)^3 + 172.90/(1+0.12)^3 = 135.95
Stock price = $135.95
7.
D0 = 1.56
D1 = 1.56*(1+0.06)^1
D8 = 1.56*(1+0.06)^8 = 2.4864
P7 = D8/(R-g) = 2.4864/(0.15-0.06) = 27.63
Price in 7 years = $27.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.