Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On December 31, 2016, Bruce Corporation had the following account balances relat

ID: 2781802 • Letter: O

Question

On December 31, 2016, Bruce Corporation had the following account balances related to credit sales and receivables prior to recording adjusting entries:

Accounts receivable

$168,000

Allowance for doubtful accounts

700

credit balance

Sales revenue (all credit sales)

550,000


Required:

Prepare the necessary year-end adjusting entry related to uncollectible accounts for each of the following independent assumptions:

A. An aging of accounts receivable is completed. It is estimated that $6,000 of the receivables outstanding at year-end will be uncollectible.

B. It is estimated that a provision for bad debts is required for 1% of credit sales for the year.

Accounts receivable

$168,000

Allowance for doubtful accounts

700

credit balance

Sales revenue (all credit sales)

550,000

Explanation / Answer

1) Preparation of year end Adjusting entries related to uncollectible accounts :

A)  New estimated uncollectibles = $6,000

Opening balance = $700 Credit balance

Adjustment required at the year end = $6,000 - $700

= $5,300

Entry :

Bad debt Expense A/c Dr.$5,300

To Allowance for account receivable A/c Cr.$5,300

B) New estimated Provision = $5,500 *(.$550,000*1%)

Opening balance = $700 Credit balance

Adjustment required at the year end = $5,500 - $700

= $4,800

  Entry :

Bad debt Expense A/c Dr.$4,800

To Allowance for account receivable A/c Cr.$4,800.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote