No Excel ! ONLY use hand calculations to find the solution to this engineering e
ID: 2781952 • Letter: N
Question
No Excel ! ONLY use hand calculations to find the solution to this engineering economic question (Present worth analysis, Annual worth analysis, Bonds, IRR, MARR)
4. An investor purchased a bond that has a coupon rate of 8% paid quarterly, face value $1000, and maturing in 30 years. The purchasing price was $850 and had 20 years to maturity 1) If your MARR was 10%, was the purchase a good decision or bad decision? 10 points) 2) The bond was kept for only 7 years and sold for $950 immediately after the 28th interest payment was received. Calculate the nominal and effective rates of return per year on this investment. (15 points)Explanation / Answer
1.
Coupons=1000*8%/4=20
-850+20/1.025+20/1.025^2+20/1.025^3...........................1000/1.025^80
=-850+20/1.025*(1-(1/1.025)^80)/(1-1/1.025)+1000/1.025^80
=-22.259
Now, as NPV of this is negative, the purchase was a wrong decision
2.
0=-850+20/(1+r/4)+20/(1+r/4)^2.............950/(1+r/4)^28
0=-850+950/(1+r/4)^28+20/(1+r/4)*(1-(1/(1+r/4))^28)/(1-1/(1+r/4))
r=10.57%
So, nominal return=10.57%
effective return=(1+10.57%/4)^4-1=10.9964%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.