Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Scampini Clinic recently purchased a new ultrasound machine. The machine cos

ID: 2782223 • Letter: T

Question

The Scampini Clinic recently purchased a new ultrasound machine. The machine cost $80,000, and it is expected to generate net after-tax operating cash flows (including depreciation) of $23,000 per year, starting in Year 1. The machine has a five-year expected life, and the clinic’s cost of capital is 12 percent. The expected salvage values of the machine at the end of each year are given below: Please show answers in excel.

Year

Salvage Value

0

$80,000

1

$62,000

2

$50,000

3

$40,000

4

$18,000

5

            $2,000

The clinic must decide whether to operate the machine until the end of its five-year physical life or earlier. The operating cash flows of the ultrasound machine are as follows:

Year

Operating Cash Flow

0

($80,000)

1

$23,000

2

$23,000

3

$23,000

4

$23,000

5

$23,000

For how many years should the clinic operate the ultrasound machine? Please explain and show your work.

Year

Salvage Value

0

$80,000

1

$62,000

2

$50,000

3

$40,000

4

$18,000

5

            $2,000

Explanation / Answer

Operate machine for 1 year

PV of Operating Income = 23000/1.12 = 20535.71

PV of Salvage Value = 62000/1.12 = 55357.14

NPV = PV of Operating Income + PV of Salvage Value - Initial Cost = 20535.71 + 55357.14 - 80000 = -4107.15

Operate machine for 2 years

PV of Operating Income = 23000 * ((1-1/(1+12%)2)/12%) = 38871.17

PV of Salvage Value = 50000/1.122 = 39859.69

NPV = PV of Operating Income + PV of Salvage Value - Initial Cost = 38871.17 + 39859.69 - 80000 = -1269.14

Operate machine for 3 years

PV of Operating Income = 23000 * ((1-1/(1+12%)3)/12%) = 55242.12

PV of Salvage Value = 40000/1.123 = 28471.21

NPV = PV of Operating Income + PV of Salvage Value - Initial Cost = 55242.12 + 28471.21 - 80000 = 3713.33

Operate machine for 4 years

PV of Operating Income = 23000 * ((1-1/(1+12%)4)/12%) = 69859.03

PV of Salvage Value = 18000/1.124 = 11439.33

NPV = PV of Operating Income + PV of Salvage Value - Initial Cost = 69859.03 + 11439.33 - 80000 = 1298.36

Operate machine for 5 years

PV of Operating Income = 23000 * ((1-1/(1+12%)5)/12%) = 82909.85

PV of Salvage Value = 2000/1.125 = 1134.85

NPV = PV of Operating Income + PV of Salvage Value - Initial Cost = 82909.85 + 1134.85 - 80000 = 4044.70

Based on the calculations above, NPV is highest for operating the machine for 5 years. So, the clinic should operate the ultrasound machine for 5 years.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote