QUESTION 23 A company is considering a 5-year project that opens a new product l
ID: 2782240 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
Contribution margin per unit = 95 - 67 = 28
Depreciation under straight line method = 81000 / 5 years = 16200
Fixed cost ( including depreciation ) = 23000 + 16200 = 39200
Accounting BEP = Fixed cost / CM per unit = 39200 / 28 = 1400 units ............final answer
Question - 24
CM per unit = 91 - 56 = 35
Fixed cost = 22000 ( not including depreciation)
Cash BEP = 22000 / 35 = 628.57 Units...............final answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.