Basic bond valuation Complex Systems has an outstanding issue of 1,000-par-value
ID: 2782254 • Letter: B
Question
Basic bond valuation Complex Systems has an outstanding issue of 1,000-par-value bonds with a12% coupon interest rate. The issue pays interest annually and has 14 years remaining to its maturity date.
a.If bonds of similar risk are currently earning a rate of return of 8%, how much should the Complex Systems bond sell for today?
b.Describe the two possible reasons why the rate on similar-risk bonds is below the coupon interest rate on the Complex Systems bond.
c.If the required return were at 12% instead of 8%, what would be the current value of Complex Systems' bond? Contrast this finding with your findings in part a and discuss.
Explanation / Answer
a) Bond Price can be calculated using PV function
N = 14, PMT = 12% x 1000 = 120, FV = 1000, I/Y = 8% => Compute PV = $1,329.77
b) One reason could be they are issued at a later stage when the interest rates have reduced. Secondly, they could have a different duration, i.e. time to maturity than Complex bonds.
c) If I/Y = 12% then PV = $1,000
As the rates had risen from 8% to 12%, the bond price have declined from 1,329.77 to 1,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.