Teslas\' shares are currently selling for $30 per share. They pay no dividends.
ID: 2782584 • Letter: T
Question
Teslas' shares are currently selling for $30 per share. They pay no dividends. The T-Bill rate is 7% and the expected market return is 15%. The firm has a beta of 0.8.
1) What is the RRR for Tesla?
2) Given your answer to part a, what should Teslas' shares sell for a year from today?
3)Your broker has estimated that the market price for Tesla will be $42 next year. As you hold your broker in high regard and also do not believe in the Efficient Market Hypothesis, you accept her estimation. What would your economic profit/loss in percent be if purchase Tesla at $30 today and sell it for $43 in one year?
Explanation / Answer
1. required rate of return = 7% + 0.8*8% = 13.40%
2. price in one year = 30*1.134 = 34.02
3. economic profit = 43 - 34.02 = 8.98
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.