Assume that a certain nursing home has two categories of payers. Medicaid pays $
ID: 2782836 • Letter: A
Question
Assume that a certain nursing home has two categories of payers. Medicaid pays $60.00 per day and private pay patients pay the established per diem, but approximately 10 percent of private-pay charges are not collected. If 50 percent of the patients are Medicaid and 50 percent are private pay, what rate must be set to generate $150,000 in profit? Variable costs are $45.00 per day and fixed costs are expected to be $1,000,000. Expected volume is 50,000 patient days. Using this data and assuming that the nursing home charges $100 per day, what would be the nursing home’s required volume (inpatient days) in order to make $150,000 profit? Medicaid pays $60 per day
Explanation / Answer
Lets say x be the required patientdays
Revenue from Medicaid=60*x*50%=30x
Revenue from private patients=100*50%*(1-10%)*x=45x
Total revenue=45x+30x=75x
Total costs=x*45+1000000=1000000+45x
So, profit=revenue-cost=75x-45x-1000000
Given ,required profit=150000
So, 75x-45x-1000000=150000
So, 30x=1150000
hence, x=115000/3=38333.33
So, number of patientdays required=38334
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.