Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proposed investment has an equipment cost of $1380800. The cost will be deprec

ID: 2783619 • Letter: A

Question

A proposed investment has an equipment cost of $1380800. The cost will be depreciated straight line to a zero salvage value over its 15 year life. The firm will also use their existing, but currently unused, equipment that has been fully depreciated but has a market value of $37000. Cash sales will be $223690 per year and variable cost will run $98469 per year. Fixed cost is $56400 per year. The firm will also need to invest $45331 in net working capital. marketing research for this project was $46500 last year and on going marketing ads will cost $7000 per year. The appropriate discount rate is 7.4% and the corporate marginal tax rate is 33% while the average tax rate is 36%.

What is the NPV?

Explanation / Answer

The cost of equipment FCinv $1380800 and the firm will need to invest WCinv $45331 in net working capital
Thus initial cash outflow = FCinv + WCinv
=1380800+45331
=1,426,131
We will also add one time marketing research cost of $46500 to the inital cash outflow but will not add the existing machine as its not creating any cashflow
thus 1426131+ 46500 = 1472631

Here given,
Sales = 223690
cost= variable cost + fixed cost + marketing ads cost = 98469+56400+7000 = 161,869
Depreciation = 1380800/15 = 92053.34 (as it will be depreciated to zero over 15 years life)

After tax operating cashflow = (sales-cost)*(1-tax)+(tax*depreciation)
=(223690-161869)(1-0.36)+(0.36*92053.34)
=61821(0.64)+33139.20
=39565.44+33139.20
CF =72704.64

Here the salvage value is zero and the final year book value is also zero as it is depreciated to zero
Terminal year after tax non operating cashflow = Salvage + WCinc - tax (salvage - book value)
TNOCF =0+45331-0.36(0-0)
TNOCF =45331

We can calculate NPV by inserting CFs in the financial calulator as per the spreadsheet and pressing CPT and then NPV using 7.4% discount rate
Lets calculate NPV as show below spreadsheet:

Year

Cashflows

0

-1472631

1

72704.64

2

72704.64

3

72704.64

4

72704.64

5

72704.64

6

72704.64

7

72704.64

8

72704.64

9

72704.64

10

72704.64

11

72704.64

12

72704.64

13

72704.64

14

72704.64

15

118035.64

Final year cashflow = CF+TNOCF

NPV

-$755,417.17

Using formula for NPV at 7.4% discount rate

Year

Cashflows

0

-1472631

1

72704.64

2

72704.64

3

72704.64

4

72704.64

5

72704.64

6

72704.64

7

72704.64

8

72704.64

9

72704.64

10

72704.64

11

72704.64

12

72704.64

13

72704.64

14

72704.64

15

118035.64

Final year cashflow = CF+TNOCF

NPV

-$755,417.17

Using formula for NPV at 7.4% discount rate

The NPV for the project is negative and thus one would not like to accept and invest in the project.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote