Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cas
ID: 2784060 • Letter: S
Question
Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.87 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 1 percent per year indefinitely. The firm has a target debt-equity ratio of .75, a cost of equity of 12.7 percent, and an aftertax cost of debt of 5.5 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual project the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of 2 percent to the cost of capital for such risky projects. What is the maximum initial cost the company would be willing to pay for the project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.) Maximum costExplanation / Answer
CFAT 1st year= $1.87 million
CFAT 2N=nd year= 1.87*1.01= $1.89 million
D/E= 0.75 , WD= 0.75/1.75=0.42857
WE= 1/1.75= 0.57143
Kc= 0.42857*5.5+0.57143*12.70= 9.6143%
Required return= 9.6143+2= 11.6143%
PV of expected cashflows
Using BAII plus calculator
Go to cashflow mode
C0= 0
C1= 1.87
C2= 1.89
I = 11.6143%
NPV CPT
PV of cashflows= $3.1925 millions
So the maximum Initial amount that company sholud be $ 3.1925 millions so that NPV will 0
NPV= PV of inflows- Initial outlay
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.