Joe Cue, assistant treasurer at Ocean Floor Drilling, is evaluating his firm\'s
ID: 2784244 • Letter: J
Question
Joe Cue, assistant treasurer at Ocean Floor Drilling, is evaluating his firm's disbursement sys tem. He has determined that each check costs $1.10, while an ACH only costs $0.10. The firm's opportunity cost of funds is 5 from check to ACH-based disbursements. Further, Joe expects that the firm will make 2,000 disbursements per year. Using the information from above, calculate the NPV of switching to 2. %. Joe estimates that it would cost about S 15,000 to fully switch ACH. Assume that the firm will remain a going concern in perpetuity.Explanation / Answer
By switching savings per disbursement= 1.1-0.1= 1USD per disbursement
Per year total= 2000 disbursements
savings per year= 2000*1= 2000USD
It is perpetual, so present value of perpetuity = return per year/discount rate= 2000/5%= 40000
Initial investment is 15000
NPV=40000-15000= 25000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.