3- Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 15 years to maturity and a semiannua
ID: 2784344 • Letter: 3
Question
3-
Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 15 years to maturity and a semiannual coupon rate of 10 percent 4 years ago. The bond currently sells for 91 percent of its face value. The company’s tax rate is 35 percent.
What is the pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 15 years to maturity and a semiannual coupon rate of 10 percent 4 years ago. The bond currently sells for 91 percent of its face value. The company’s tax rate is 35 percent.
Explanation / Answer
What is the company’s pretax cost of debt
use financial calculator
PV=-1000*91%=-910
N=(15-4)*2=22 semi annual
FV=1000
PMT=1000*10%/2=50
Click CPT
Click 1/Y=5.73% per semi annual
cost of debt=5.73%*2=11.46% is answer
the above is the answers
Aftertax cost of debt=11.46%*(1-35%)=7.45%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.