Suppose a seven-year, $1,000 bond with a 11.17% coupon rate and semiannual coupo
ID: 2784394 • Letter: S
Question
Suppose a seven-year, $1,000 bond with a 11.17% coupon rate and semiannual coupons is trading with a yield to maturity of 10.04%
1. Is the bond currently trading:
a. at a discount because the coupon rate is greater than the yeild to maturity?
b. at par because the coupon rate is equal to the yield to maturity?
c. at a premium because the coupon rate is greater than the yield to maturity?
d. at a premium because the yeild to maturity is greater than the coupon rate.
2. If the yield to maturity of the bond rises to 10.67% (APR with semiannual compounding), at what price will the bond trade?
Explanation / Answer
1. The bond is trading at a premium since the coupon rate is greater than the yield to maturity
2.
N = 14
FV = 1000
PMT = 111.7/2
rate = 10.67%/2
use PV funciton in Excel
price of the bond = 1,024.23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.