A project has an initial cost of $35,700, expected net cash inflows of $13,000 p
ID: 2784636 • Letter: A
Question
A project has an initial cost of $35,700, expected net cash inflows of $13,000 per year for 6 years, and a cost of capital of 10%. What is the project's NPV? (Hint: Begin by constructing a time line.) Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent. A project has an initial cost of $35,700, expected net cash inflows of $13,000 per year for 6 years, and a cost of capital of 10%. What is the project's NPV? (Hint: Begin by constructing a time line.) Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.Explanation / Answer
Present value of inflows=$13000*Present value of annuity factor(10%,6)
=$13000*4.355260699
=$56618.39(Approx
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$56618.39-$35700
=$20918.39(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.