A pension plan is obligated to make disbursements of $3.0 million, $3.8 million,
ID: 2785021 • Letter: A
Question
A pension plan is obligated to make disbursements of $3.0 million, $3.8 million, and $3.0 million at the end of each of the next three years, respectively. The annual interest rate is 9%. If the plan wants to fully fund and immunize its position, how much of its portfolio should it allocate to one-year zero-coupon bonds and perpetuities, respectively, if these are the only two assets funding the plan? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Portfolio Investment in one-year zero-coupon bonds % Investment in perpetuity %
Explanation / Answer
Duration of the obligation = Sum of PVF x C x N / Sum of PVF x C = 1.95
Here, PVF - Present Value Factor = 1 / (1 + 9%)^N, C - Cash Flows, N - Period
Now, assume y% allocation to zero coupon bond and 1-y% to perpetuity
Duration of 1-year zero coupon = 1 and Duration of perpetuity = 1 + 9% / 9% = 12.11
=> 1.95 = y x 1 + (1 - y) x 12.11
=> y = 0.9145, i.e. 91.45% allocation to zero coupon bond and 8.55% to perpetuity.
N C PVF PVFxCxN PVFxC 1 3 0.917431 2.752 2.752 2 3.8 0.84168 6.397 3.198 3 3 0.772183 6.950 2.317 Sum 16.099 8.267 Duration 1.9473Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.