You are managing a portfolio of $1.2 million. Your target duration is 10 years,
ID: 2785026 • Letter: Y
Question
You are managing a portfolio of $1.2 million. Your target duration is 10 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 7 years, and a perpetuity, each currently yielding 10%. a. How much of each bond will you hold in your portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Zero-coupon bond % Perpetuity bond % b. How will these fractions change next year if target duration is now nine years? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Zero-coupon bond % Perpetuity bond %
Explanation / Answer
a)
Let x be in 7 year zero coupon bond and 1.2-x in perpetuity
Duration of zero coupon bond=maturity=7 years
Durtion of a perpetuity=1/y+1=1/0.1+1=11 years
So, Total duration of portfolio=(x*7+(1.2-x)*11)/1.2
This should equal 10
So, 10=(x*7+(1.2-x)*11)/1.2
12=-4x+13.2
x=0.3 million
7 year zero coupon bond=0.3 million
perpetuity=1.2-0.3=0.9 million
b)
9=(x*7+(1.2-x)*11)/1.2
=>2.4-4x=0
=>x=0.6
So,
7 year zero coupon bond=0.6 million
perpetuity=1.2-0.6=0.6 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.