A share of stock with a beta of 0.75 now sells for $50. Investors expect the sto
ID: 2785188 • Letter: A
Question
A share of stock with a beta of 0.75 now sells for $50. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $2 The T-bill rate is 4%, and the market risk premium is 7%. a. Suppose investors believe the stock will sell for $52 at year-end. Is the stock a good or bad buy? What wil Investors do? The stock is a buy and the investors b. At what price will the stock reach an "equllibrium" at which it is percelved as fairly priced today? (Do not round Intermedlate calculatlons. Round your answer to 2 declmal places.) Stock priceExplanation / Answer
required return = 4% + 0.75*7% = 9.25%
return = (52+2)/50 - 1 = 8.00%
The stock is a bad buy and investors should not invest
b. equilibrium price = 54/1.0925 = 49.43
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.